Dijital Baskı Türleri

Dijital baskı; bilgisayar ortamında hazırlanmış görsellerin özel baskı makinaları ile vinil, folyo,branda gibi farklı materyaller üzerine basılarak iç ve dış mekanlara kaplanması işlemidir. Dijital baskı türleri baskı yapılan mekana, kullanılan malzeme ve fonksiyonlarına göre sınıflandırılmaktadır. Dijital Baskı Örnekleri

Kullanıldığı yere göre dijital baskı iç mekan ve dış mekan olarak ikiye ayrılır. İç mekan baskı afiş, poster, kapı yönlendirmeleri gibi ofis ve mağaza içi unsurlardan oluşur. Dış mekan baskı ise çok çeşitli uygulamalara sahiptir: Bina cephe giydirme, cam giydirme, tabela, araç kaplama, aktivite standları bunlardan sadece birkaçıdır.

Tabelalar türüne ve hazırlanma tekniğine göre ışıklı – ışıksız tabela, kutu harf tabela gibi türlere sahiptir. Bazıları da kullanıldığı yer itibariyle çatı tabelası, ya da amacına göre yol tabelası – yönlendirme tabelası şeklinde adlandırılır.

Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz uv baskı da dijital baskının önemli bir alanını oluşturur. Uv baskı hemen her türlü malzeme üzerine yapılabildiği için kullanım alanı çok geniştir. Pvc, ahşap, cam yüzeylerinde bile mükemmel sonuç verir.Dijital baskı araç giydi

Bir diğer dijital baskı türü 3 boyutlu baskıdır. Lenticular denilen özel baskı tekniği ile hazırlanan görseller bakanlarda 3 boyut algısı oluşturarak resimlerin hareketli ve derinlikli görünmesini sağlar. 3D lenticular baskı yarattığı algıya göre zoom, depth, flip, animation ve morph denilen efekt türlerine ayrılır.

Dijital baskı sektörünün kapsamı çok geniştir. Kısaca bilgi verdiğimiz yukarıdakilerin dışında roll up, one way vision gibi birçok kavram daha mevcut. Türler hakkında daha detaylı bilgi ve çalışma örneklerini dijital baskı örnekleri blog sayfasında bulabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s