Spot Renk

Spot Renk

Spot Renkler baskı öncesi özel olarak üretilen mürekkeplere verilen isimdir. Spot renkler gökkuşağında renklerden gelmektedir , tek ayrıcalık olarak metalik ve parlak mürekkeplerdir.

CMYK ise malesefki bu dört rengin karışımı ile renklerin oluştuğu renk gamutuna sahiptir.Spot Renk ise baskı öncesi renkler karıştırılarak ekstra bir rengin oluşturulması ve bu rengin baskıda kullanılmasıdır. Ayrıca spot rengi renk tonları olarak ekleyerek eksta bir mürekkep kullanmadan daha fazla renklere sahip olabilirsiniz.

Spot Renk mürekkepleri için dünyada bir çok farklı üretici bulunmaktadır. Bunların başında ve Amerika da en baskın spot renk baskı sistemi olan PANTONE gelir. Pantone Eşleşme Sistemi veya PMS 1000.

CMYK baskı sistemi ile pantone renklerinin eşleşmesi baskı renkleri eşleşmesinden dolayı çok önemli bir konudur.

There are different brands of spot color inks. In the United States, the dominant spot color printing system is PANTONE. The Pantone Matching System or PMS 1000’in üzerinde farklı rengi meydana getirmektedir. Ayrıca diğer spot renk sistemleri TOYO,DIC ve ANPA’dır.

SPOT Renk Kullanımı

  • Sadece siyah ve bir siyah renk ekleme ve birkaç farklı renk tonu eklemek.
  • İster spot renk kullanın ister renk işlemleri gerçekleştirin her ikisi de renk eşleşmelerini, fotoğrafik baskıları veya özel efektleri çok daha kaliteli bir şekilde basmanızı sağlayacaktır.

Diğer ismi: PMS renkler

Örnek: PANTONE eşleşme sisteminde spot renkler numaralarla ifade edilmektedir. Örnek olarak PMS 340,350 ve 370 üç farklı yeşil spot renktir.. Son eklenen renkler kağıt üzerindeki baskılar için ifade edilen renklerdir.

Pantone renkler ile baskı renklerine ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s